l. Dziś ostatnia niedziela wakacji. Dziękujemy Bogu za czas wakacji i urlopów, za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy w tym czasie, i za tych których spotkaliśmy na drodze wakacyjnej.

2.W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: aby Światowy Dzień Młodzieży w Lizbonie pomógł młodym ludziom wyruszać w drogę i dawać świadectwo Ewangelii własnym życiem.

3. W poniedziałek, 4 września, początek nowego roku szkolnego i katechetycznego. Przed szkołą zapraszam o godz. 8,00 na Msza św. dzieci  i  młodzież z rodzicami oraz nauczycieli  i wszystkich pracowników naszej Szkoły Podstawowej  nr 5.

4. Najmłodszych,  którzy rozpoczynają szkołę zapraszam z tornistrami i przyborami szkolnymi na Mszę św. w niedzielę  dla dzieci o godz. 11.30.

5. W środę zapraszam na Nowennę  do Matki Bożej Nieustającej Pomocy po Mszy św. o godz. 18.00  oraz adorację Najświętszego Sakramentu od godz. 20.15   do  21.00 Apelem Maryjnym o godz. 21.00.

6. W najbliższą niedzielę 3 września zapraszam z okazji 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej przed pomnikiem w lesie Rudzkiego Mostu na Msza św. o godz. 16.00  pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego dra Ryszarda Kasyny.

7. W tym tygodniu przypadają :

pierwszy piątek miesiąca zapraszam do adoracji  Najświętszego Sakramentu od Koronki do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 do Mszy św. wieczornej o godz. 18.00. Podczas  adoracji od godz. 17.3o okazja do spowiedzi św.

- w I piątek odwiedzę również chorych w godzinach od 10 do 14 tej.

-  pierwsza sobotę miesiąca modlić się będziemy  do Niepokalanego  Serca NMP w intencji wszystkich rodzin. O godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję „Promieni Miłosierdzia” przed pomnikiem pomordowanych w lesie Rudzkiego Mostu.

8. Po wakacyjnej przerwie od przyszłej niedzieli, 4 września, wznawiamy Mszę św. dla dzieci o godz. 11.30 .

9. Biuro Fides Tour posiada jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Kalwarii Pacławskiej  + Bieszczady w terminie: 02.10.2023 - 06.10.2023.  Chętnych zapraszamy na spotkanie organizacyjne, które odbędzie się w czwartek tj. 31 sierpnia 2023 w parafii św. Jakuba o godz. 17, 30,  Ponadto prosimy chętnych o kontakt telefoniczny jeszcze przed spotkaniem. Program pielgrzymki z nr telefonów do odebrania w biurze parafii.

10. Wszystkim, którzy w tym tygodniu obchodzą swoje jubileusze,  urodziny oraz imienin składam serdeczne  życzenia. Niech Bóg obdarzy swoją opatrznością, a Niepokalaną swoją opieką macierzyńską.

11. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów lub zakupić przy ambonie,  gdzie są wyłożone na lawie w prezbiterium.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


 

 1. We wtorek przypada 22 dzień miesiąca. W tym dniu zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświęceniem róż św. Rity po Mszy św.  o godz. 18.00
 2. W środę Msza św. z nowenną do M. N. Pomocy będzie wyjątkowo o godz. 18.00 również w małym kościele.
 3. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską.
 4. W sobotę, 26 sierpnia, nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy podczas Mszy Świętej o godz. 18.00.
 5. Dziękuję serdecznie za modlitwę w minioną niedzielę w intencji budowy kościoła oraz kolektę  inwestycyjna, która  łącznie z przelewami bankowymi na ten cel wyniosła 4 260 zł, 20 GBP i  25 EUR. Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary.
 6. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.
 7. Na stoliku pod chórem znajdują się czasopisma katolickie, które przy wyjściu z kościoła można zabrać gratisowo do domu. Najnowsze numery  „Pielgrzyma”  i „W Rodzinie” można kupić u ministrantów oraz są wyłożone na ławce przy ołtarzu.
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca  dziękuję za współną modlitwę  o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Przed nami witraże,  wielki witraż  frontowy w głównej nawie oraz witraże bocznej nawy I kondygnacji. Dziękuję też za kolekta inwestycyjną. Proszę rodziny i osoby,  które zadeklarowały pomoc w zakupie witraży  o połowę wpłaty na zaliczkę,  która jest wymagana przez wykonawcę.

2. We wtorek – 15 sierpnia – obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. z błogosławieństwem kłosów zbóż, ziół i kwiatów odbędą się wg porządku niedzielnego.

3. Śpiesząc na pomoc mieszkańcom Słowenii, którzy od kilku dni zmagają się ze skutkami powodzi, Kościół w Polsce ustanowił 15 sierpnia Dniem Ogólnopolskiej Solidarności ze Słowenią. Tego dnia zostaną zebrane ofiary do puszkę na rzecz poszkodowanych.


4. W  środę  o godz. 20.15  zapraszam na cotygodniową adorację Najświętszego Sakramentu  z okazją do spowiedzi.

5. Również w  środę 16 sierpnia przypada 103. rocznica Cudu nad Wisłą oraz święto Wojska Polskiego.

6. Z W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
Poniedziałek – Św. Maksymiliana Marii Kolbego, prezbitera i męczennika
Wtorek – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Czwartek – Św. Jacka, prezbitera

7. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże"

ks. Wiesław Herold  -  proboszcz parafii

1.  W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. W sierpniu  łączymy się z  pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie.

3. W środę, 9 sierpnia, w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy.

Również w środę  zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18, 00.

4. W piątek, 11 sierpnia przypada wspomnienie  św. Klary (1194-1253), dziewica, która idąc za wzorem św. Franciszka, wybrała życie w ubóstwie i założyła zakon sióstr zwanych od jej imienia Klaryskami

5. W przyszłą niedzielę ,  drugą miesiąca, modlić się będziemy o szczęśliwe wykańczanie naszej  świątyni. Przed nami witraże,  wielki witraż  frontowy w głównej nawie oraz witraże bocznej nawy I kondygnacji. W tym dniu również kolekta inwestycyjna kolekta parafialna.  Proszę rodziny i osoby,  które zadeklarowały pomoc w zakupie witraży  o połowę wpłaty na zaliczkę,  która jest wymagana przez wykonawcę.

6. W piątek 11 sierpnia o godz. 21.15 w Amfiteatrze Cekcyńskim odbędą się XXIII Nocne Misteria Nadjeziorne pt. „Żywot Adama”.

7. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

8. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1.W najbliższy wtorek przekroczymy progi sierpnia. To miesiąc,  w którym modlimy się  o trzeźwość naszego narodu. Może warto ofiarować Panu Bogu nasze wyrzeczenia w tej intencji! Naszym pośrednikiem w modlitwie o trzeźwość jest Święty Maksymilian Maria Kolbe.

2.We wtorek, 1 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią Świętego Franciszka z Asyżu. Warunkiem jego uzyskania jest wzbudzenie właściwej intencji, stan łaski uświęcającej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez papieża oraz nawiedzenie parafialnego kościoła. Dokładnie odpust ten można uzyskać w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia. Skorzystajmy z tej nadzwyczajnej łaski darowania kar doczesnych za grzechy odpuszczone w sakramencie pojednania, a jeszcze przez nas nie naprawione.

3.Również 1 sierpnia mija 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Poległym za wolność ojczyzny winni jesteśmy przynajmniej naszą modlitewną pamięć.

4.Tego dnia rozpoczynają się również Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą trwały do niedzieli, 6 sierpnia.

5.W każdą środę miesiąca,  zapraszam  na  adorację Najświętszego Sakramentu w małym kościele  od godz. 20.15  do 21.00 (do Apelu Maryjnego). W tym czasie okazja do spowiedzi św.

6.W przyszłą niedzielę, 6 sierpnia, przypada święto Przemienienia Pańskiego. W Kościele obchodzone jest już od VI wieku, a w Polsce znane od XI wieku. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu potęgi Bożej. I dzisiaj każdego z nas Chrystus wzywa do przemiany

7.W tym tygodniu przypada przypadają Dni Eucharystyczne :

w I czwartek modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz nowe powołania kapłańskie,  zakonne  i  misyjne.

w I piątek nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa po Mszy św. .

w I sobotę modlimy się do Niepokalanego Serca Maryi w intencji wszystkich rodzin.

8.Chorych odwiedzę wyjątkowo  w  I sobotę  od godz. 10  do  ok. godz. 14.

9.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

 • Poniedziałek, 31 lipca – św. Ignacy z Loyoli (1491-1556), prezbiter, wybitny teolog, dla którego najważniejszy był radykalizm chrześcijański, wielki założyciel zakonu jezuitów.
 • Wtorek, 1 sierpnia – św. Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, gorliwy spowiednik, misjonarz i kaznodzieja, jeden z największych pisarzy chrześcijańskich, założyciel zgromadzenie ojców redemptorystów.
 • Piątek, 4 sierpnia – św. Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, proboszcz, gorliwy spowiednik, który miłością, surową pokutą i wytrwałą modlitwą dokonał cudu nawrócenia swojej parafii w Ars koło Lyonu.

10.Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

11.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W dzisiejszą niedzielę, w bliskości środowego wspomnienia liturgicznego Świętych Joachima i Anny, w całym Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Kiedy Papież Franciszek w 2021 roku ustanawiał Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, miał na myśli nie tylko przypomnienie i docenienie ich niezastąpionej roli. Pamiętajmy zatem w tym czasie o wszystkich babciach, dziadkach, wdowach, wdowcach oraz imienniczkach i imiennikach Anny i Joachima.

2. Z okazji wspomnienia św. Krzysztofa dzisiaj po Mszach św.  są święcone  pojazdy (samochody, motocykle, rowery, wózki). Przy okazji poświęcenia jest prowadzona akcja MIVA Polska: „jeden grosz za jeden szczęśliwie przejechany kilometr”. Ofiary złożone podczas poświęcenia są przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy.

3. Z racji św. św. Jakuba  we wtorek 25 lipca o godz. 17.00 w parafii św. Jakuba odbędzie odpust parafialny ku czci św. Jakuba .

4.Zapraszam codziennie o godz. 15.00 na Koronką do Bożego Miłosierdzia. W tym czasie zapraszam do codziennej adoracji  wystawionego  Najświętszego Sakramentu

5. Zapraszam  w ramach programu Odnowy Eucharystycznej „Eucharystia daje życie” do cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu  w każdą środę  od godz. 20.15 do apelu Maryjnego o godz. 21.00. Jest to również dodatkowa okazja do spowiedzi św.

6.Składam dzisiaj serdeczne Bóg zapłać za modlitwę w zeszłą niedzielę o szczęśliwe  wykończenie  naszego kościoła  oraz za kolektę  inwestycyjną, która wynosiła 3.471 zł .

7..Są  jeszcze wolne miejsca w naszym Domu Dziennej Pomocy. Ponieważ jest wiele pytań na ten temat,  dlatego zapraszam do  przeczytania treści  naszego plakatu.

8.W okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą 2 razy w tygodniu odprawiane rano, tj.  w  poniedziałki  i  czwartki o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

25 lipca (wt.) święto, ś. Jakuba Starszego Apostoła

26 lipca (śr.) wspomnienie, Śś. Joachima i Anny, rodziców NMP

29 lipca (sob.) wspomnienie, Śś. Marty, Marii i Łazarza

10. Jest do nabycia prasa katolicka: czasopismo „Pielgrzym”  oraz czasopismo „W Rodzinie

11. Zapraszam do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu,  lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.

12.Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.

ka. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 1. Dziękuję bardzo za dzisiejszą modlitwę (wyjątkowo dzisiaj w 3 niedzielę miesiąca z racji odpustu parafialnego w zeszłą niedzielę) o szczęśliwe  wykończenie  naszego kościoła  oraz w intencji  wszystkich darczyńców i ofiarodawców. Składam też serdeczne Bóg zapłać  za dzisiejszą kolektę  inwestycyjną oraz ofiary z ostatniego tygodnia od rodzin i ofiary indywidualne w biurze lub na konto parafialne.
 2. Dzisiaj, w niedzielę o godz. 19.00 w parafii Bożego Ciała rozpocznie się  Letni Festiwal Organowy ( na wiolonczeli zagra pani Renata Marzec a na organach Radosław Marzec). Wstęp wolny.
 3. W przyszłą sobotę 22 lipca, jak zawsze  22  dnia  miesiąca, zapraszam na nabożeństwo ku czci św. Rity po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.
 4. W czwartek, 20 lipca obchodzić będziemy uroczystość Św. Małgorzaty – patronki Tucholi. W intencji miasta i jego mieszkańców zostanie w kościele Bożego Ciała odprawiona Msza św. o godz. 16.00, po której przy pomniku Św. Małgorzaty odbędzie się błogosławieństwo chleba. O godz. 19.30  przy pomniku Św. Małgorzaty będzie można obejrzeć widowisko regionalne pt. „Goście jadą”. Serdecznie zapraszam do wspólnego przeżywania uroczystości Św. Małgorzaty.
 5. W sobotę przypada też święto Św. Magdaleny.
 6. W przyszłą sobotę i niedzielę w kościołach będzie przeprowadzona  Akcję Św. Krzysztofa – „1 grosz za 1 kilometr bezpiecznie przejechany”. Pieniądze zebrane do puszki przed kościołem i przy błogosławieństwie pojazdów przeznaczone zostaną na środki transportu dla misjonarzy pracujących na Misjach. Akcji tej patronuje MIVA Polska.
 7. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie ogłasza nabór na Rok Akademicki 2023/2024 dla młodzieży męskiej. Szczegóły na stronie internetowej WSD
 8. Są  jeszcze wolne miejsca w naszym Domu Dziennej Pomocy. Ponieważ jest wiele pytań na ten temat,  dlatego pozwolę sobie przeczytać treść naszego plakaty.
 9. W okresie wakacyjnym Msze św. w dni powszednie będą 2 razy w tygodniu odprawiane rano, tj.  w  poniedziałki  i  czwartki o godz. 9.00 (z tej racji proszę o wcześniejsze ustalenie innego terminu,  jeśli nie odpowiada rano  !!!)
 10. Zachęcam   do lektury Pielgrzyma i  W rodzinie  oraz czasopism o tematyce Misyjnej,  które można zakupić u ministrantów lub na ławce przy ołtarzu lub starsze numery zabrać gratisowo ze stolika pod chórem przy wyjściu z kościoła.
 11. Wszystkim solenizantom i jubilatom tego tygodnia składamy serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa. Wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich  życzymy miłego  wypoczynku.  „Szczęść Boże”.
ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

Więcej artykułów…